Gran Canaria

Rozlohou třetí největší z kanárských ostrovů je velmi oblíbená Gran Canaria. Stejně jako Mallorca, na které jsme byli na podzim 2016, i Gran Canaria patří Španělsku. Ostrov je to převážně hornatý, pobřeží se střídají píščitá a kamenitá. Na severu u hlavního města Las Palmas je chladnější a větrnější počasí, díky kterému využívají vlny v moři předevšim surfaři. Na jihu u Maspalomas naopak teplejší s klidnějším mořem, a proto je tato oblast velmi oblíbená především u turistů. My jsme na ostrově projeli několik zajímavých míst, od horkých pouští až po chladnější, skoro dvoutisícový vrchol Pico de las Nieves.

Maspalomas

Jedno z hlavních turistických míst ostrova. Na pobřeží stojí za to navštívit maják, od kterého se můžete vydat po dlouhé písečné pláži kolem dun (Dunas de Maspalomas). V centru je nepřeberné množství obchodů, restaurací, taveren i hotelů. Bez problémů se sem dostanete některou z místních autobusových linek.

Puerto de mogan

Když vyrazíte z Maspalomas směrem na západ, můžete jet buď podle pobřeží klikatou okreskou, nebo projet několik dlouhých tunelů. V obou případech dojedete do přístavního města Mogan. Pro jeho malebnost mu také někdy přezdívají španělské benátky. Auto doporučuju nechat v podzemních garážích v centru města, šance že najdete parkovací místo někde v uličkách je mizivá a kolem poledne jste už uplně bez šance. Pak můžete projít celý přístav i s pláží. Jako obvykle je zde nákupních možností dostatek. Kdo chce zajímavější výhled, vydá se uličkami strmě vzhůru do západní části města na vyhlídku.

Pico de las Nieves

S výškou 1949m.n.m. je Pico de las Nieves nejvyšším vrcholem Gran Canarie. Cest na vrchol vede dostatek, ale v době naší návštěvy jsme chtěli jet krásnou okreskou z Moganu. Bohužel bez upozornění byla tahle cesta zavřená v horách kvůli opravám, a to si potom člověk i dvě hodinky zajede. Na samotném vrcholu je vojenská základna s radarem, ale kousek dál je malé parkoviště a krásná vyhlídka na skoro všechny strany. Nejhezčí pohledy jsou zde odpoledne a zvláště pak před západem slunce, kdy je při dobrém počasí vidět vrchol Teide na sousedním Tenerife.

Roque Nublo

Skalní útvar vulkanického původu je hned kousek od nejvyššího vrcholu, z kterého je na něj asi nejhezčí pohled. 67m vysoký kámen leží na konci skalního masivu. Jeho velikost z dálky neohromí, ale čím blíž k němu přicházíte, tím monumentálněji působí.

El Bufadero

Tohle místo v turistických průvodcích nenajdete, ale jestli si půjčíte auto, určitě doporučuju se sem zajet podívat (GoogleMaps). Je to přírodní sifon, který se plní mořskou vodou a hladina v něm se mění i o několik metrů. Pro fotografy doporučuju stativ a silný ND filtr 🙂

Palmitos Park

Něco mezi botanickou a zoologickou zahradou leží v údolí kousek od Maspalomas. Pohodlně sem jezdí autobus č.45 za pár euro. Park je klasická turistická atrakce, ale když překousnete přemrštěné ceny za jídlo a pití a několik nucených míst, kde vás vyfotí, můžete tady strávit krásný půlden. Mě se moc líbila show s dravci, kde nad otevřeným údolím místní cvičitelé trénovali supa, několik orlů a další ptáky. Hodně zábavná je také delfíní show. Najdete tu také surikaty, želvy, nepřeberné množství pestrobarevných papoušků, ale i otevřený pavilon s motýly.

Kompletní galerie