Macbook Pro 2016 13″

Když Apple na konci října představil nové Macbooky Pro, na které majitelé starších modelů netrpělivě čekali, zbystřil jsem. Po více než čtyřech letech s Lenovem X220 jsem už delší dobu sledoval trh a poohlížel se po něčem výkonějším. Hlavně po nějakém notebooku,  který bude spolehlivě podporovat akceleraci grafiky v Adobe aplikacích, bude mít kvalitní displej a velmi slušné, ideálně kovové tělo. A tohle všechno Macbook Pro splňuje.

macbook13

První dojmy při rozbalování byly rozpačité, celkem ostřejší hrany oproti minulým modelům (nejvíc to člověk pocítí při zvedání macbooku ze stolu), klávesnice s opravdu miniaturním zdvihem a obří, ale opravdu obří touchpad. To vše doplněno dvojicí USB-C se standardem Thunderbolt 3 (o kompatibilitě si povíme později).

dbrzm6zrr4p1h4z4vtnkg_thumb_5a2

Hmotnost notebooku se zdá pocitově o něco vyšší, než je skutečných 1370g, asi kvůli hodně kovovému pocitu při držení notebooku. Jinak je ale ideálním kompromisem pro lidi, kteří potřebují cestovat s výkoným železem a použitelným displejem. Pro mě je to tedy velký skok, původní Lenovo mělo rozlišení 1366x768px. Macbooková Retina s LED podsvícením odvádí opravdu skvělou práci. Jas, kontrast i pozorovací úhly jsou opravdu špička ve své kategorii. Ocení to hlavně grafici a fotografové.

Jedním z úskalí Macbooku je použití výhradně portů USB-C a jednoho 3.5mm jacku pro audio. Verze bez Touchbaru nabídne dva porty na levé straně, ta s Touchbarem přidává dva na pravé straně. Po několika dnech s dvěma porty podporující Thunderbolt 3 si už pomalu dělám obrázek o tom, zda je to dobrá volba.

unadjustednonraw_thumb_5a5

Dva porty určitě stačí, a to už kvůli faktu, že příslušenství do těchto portů můžete řetězit až do 6 kousků za sebe. Většina z redukcí a docků je totiž průchozích (má USB-C samici i samečka). Jediný problém je s kompatibilitou zařízení. Zvykem z dřívějších dob bylo, že co má stejný konektor, fungovat spolu bude. A právě tady je největší úskalí, protože nad USB-C funguje právě zmiňovaný Thudderbolt 3. A protože je to první notebook od Applu s podporou tohoto standardu, výrobci příslušenství na změnu reagují poměrně vlažně.

Osobní zkušenost mám nyní s cestovním dockem KENSINGTON USB-C Mobile Dock, který funguje skvěle. Díky němu máte LAN konektor, HDMI, VGA a USB 3.0. Je vyrobený z pevného plastu, lehký a přenosný, takže ideální volba na cesty. Stačí doinstalovat pouze ovladač k jeho síťové kartě a vše funguje bez nutnosti dalšího nastavování.

kensington

Pro nepřítomnost klasikého USB type A konektoru na těle Macu jsem pořídil i cestovní redukci I-TEC USB 3.1 Type-C na 3 USB, která má zároveň i průchozí USB-C. Ta funguje také výborně, neni problém skrz ní notebook nabíjet.

i-tec-usb

Zklamaný jsem byl ale s kompatibilitou velkých výrobců, konrétně Dellu. Ten se pyšní velkou kancelářskou dokovací stanicí DELL TB15, všude s udávanou kompatibilitou s Thunderbolt 3. Zklamáním pro mě bylo, že tento velmi drahý dock s cenovkou přes 10.000kč není s Macbookem kompatibilní. Žádný z jeho portů nefungoval, pouze byla stanice schopná notebook dobíjet. Vyzkouším ještě konkurenční dock od HP, ale pokud ani ten nebude fungovat, nezbývá než čekat na docky od Belkinu nebo OWC.

Dell Thunderbolt Dock (Model TB15, codename Big Mountain Express) with USB Type C connector.

Dell Thunderbolt Dock (Model TB15, codename Big Mountain Express) with USB Type C connector.